Vyhodnocení ankety Liturgická hudba Velikonoc 2024
Milí farníci, ještě jednou bychom vám chtěli poděkovat za zúčastnění se ankety k liturgické hudbě letošních Velikonoc. Celkem jsme sesbírali 43 odpovědí s mnohými podněty. Také se nám sešly osobní připomínky, které byly probírány osobně s dotyčnými lidmi. Díky vám jsme si lépe ujasnili, co do příštího roku přidat, co zachovat a co změnit. Naší snahou zůstane zachovat liturgickou hudbu rozmanitou, ale stále zaměřenou především na věřící.
Podrobné výsledky
43 odpovědí celkem (35 online, 8 na papír)
Jiné odpovědi:
-
Znám 2, nebráním se jiným. Zvolte ale prosím taková, která jsou všeobecně známá a běžně se v kostelích zpívají.
-
Některá ordinária se mi vůbec nelíbí.
-
Ať se hraje a zpívá to, co lidé umí.
-
Více nápěvů se ve farnosti běžně používá a farníci je umí zazpívat (tj. nerozumím otázce, která tvrdí, že se nepoužívá více nápěvů).
-
V Bíteši zpíváme 4 nápěvy ordinária – Olejník, Bříza, Eben, Pololáník (toho nemusím, protože v Credu celou pasáž o Kristu zpívá varhaník a Svatý a Beránku Boží má taky rozdělené).
Jiné odpovědi:
-
Odpověď „krátké zopakování nápěvu přede mší“ se týká výhradně nápěvu žalmů, v případě, že jde o nějaký ne příliš známý nápěv.
-
Líbí se mi moderní rytmické písně s jednoduchým textem, do kterých se mohou zapojit všichni. Viz současné chvalozpěvy.
-
Hrát písně a nápěvy žalmů a ostatních písní vhodné pro obyčejné lidi – složité odpovědi žalmů nezvládají zpívat, nezapojují se, nedá se zpívat..
-
Zapojuji se ráda.
-
Nepotrebuji zadne vylepseni, vse je ok:)
-
Zpěvem se zapojuji. Když je nová píseň dobře zahraná, není problém zapojit se zpěvem.
-
I méně známá píseň se dá zazpívat, když jsou varhany oporou. Pokud už varhaník sám tápe, zpěvem se nepřipojuji. To už by nás tápalo moc.
Jiné odpovědi:
-
Nevyhovují, protože těžištěm nebo nejčastěji zpívanými písněmi zejména v mezidobí jsou písně z 19. století, které se mi prostě moc nelíbí jsou takové „omleté“. Starší nápěvy (baroko) jsou pěkné. Ke zvážení je možnost používání tzv. červených kancionálů, které známe z některých jiných farností, a které obsahují vesměs starší písně, nebo občas udělat celou mši zpívanou scholou s tím, že lidé dostanou zpěvníky a zapojí se také.
-
Má-li být církev přitažlivá i pro mladé, je potřeba i tento moderní prvek. Některé písně v kancionálu jsou pěkné (např. koledy), většina mi ale nevyhovuje. Používají se v nich často archaismy.
-
Liturgické zpěvy je třeba přizpůsobit dnešní době, ne mít pouze písně z 19. století.
-
Moderní zpěvy by se mohly promítat právě na obrazovce.
-
Kancionál + jiné.
7. Chtěli byste nám říct něco dalšího? – výběr podnětů
- Před mší sv. by klidně mohlo být ticho.
- Ke kancionálu se stále vracím a zjišťuji, že písně v něm jsou nadčasové.
- Pokud je i zpěv i hudební stránka doprovodem k bohoslužbám, je to skvělé, pokud se z toho stává koncert, už mi to tak nevyhovuje.
- Nelíbily se mi zpívané pašije. Zbytečně dlouhé, pro děti těžko pochopitelné, nešla udržet pozornost.
- U žalmů používat jednodušší odpovědi.
- Vadí mi hra a zpěv ponurý, starodávný. Liturgii to dělá těžkou, dlouhou, neradostnou, nepřispívá to k oslavě Boží, ale vede to je znechucení lidu. Varhany mají hrát jen tak dlouho, jak to liturgie potřebuje.
- Hrát radostně, aby se lidé mohli zapojit.
- I méně známá píseň se dá zazpívat, když jsou varhany oporou. Pokud už varhaník sám tápe, zpěvem se nepřipojuji. To už by nás tápalo moc.
- Jen taková otázka: nebylo by více vypovídající teda už ohodnotit každý den zvlášť, nebo případně hudebníky?
- Děkuji za práci s dotazníkem a za to, že vás zpětná vazba zajímá!