Varhanní koncert
úterý 4. června 2024 v 19.00 hodin
Velká Bíteš, kostel sv. Jana Křtitele
SALVATORE PRONESTI
MARTIN FLAŠAR – housle
“The elegance of the old style”
Elegance ve starém stylu
Henry VIII (1491-1547) Pastime
Johann Sebastian Bach (1685-1750) Bist du bei mir – BWV 508
Salvatore Pronestì (*1971) «Une jeune fillette » – floraison d’une dance allemande
Thème et variations -Improvisation
Arcangelo Corelli (1653–1713) Sonáta č. 8, op. 5 pro housle a varhany
Preludio: Largo, Allemanda: Allegro,
Sarabanda: Largo, Giga: Allegro
Salvatore Pronestì (*1971) Concerto barocco
Allegro giusto, Largo, Grave – Giga
Antonio Vivaldi (1678–1741) Sonáta č. 1, op. 2
Preludio Andante, Giga Allegro,
Sarabanda Largo, Corrente Allegro
Benedetto Marcello (1686-1739) Coeli enarrant gloriam Dei – (psalm XIII)
Martin Flašar (*1979) Tuned in Emi
Salvatore Schembari (*1972) Arabesco siciliano
Salvatore Pronestì je mezinárodně uznávaný italský varhaník a varhanář. Jako aktivní účastník je pravidelně zván na řadu prestižních konferencí v oblasti organologie a stavebních metod italské tradice. Na svém kontě má řadu prestižních mistrovských kurzů a setkání zaměřených zejména na teoretické a praktické znalosti z oblasti stavby varhan, které jsou nejčastěji určeny pro žáky varhanních škol. Kvůli svým zkušenostem a detailním konstrukčním znalostem varhan bývá často povoláván ke zkouškám nástrojů a vypracování odborných posudků. V říjnu 2018 působil jako hostující profesor na Federal University of Paranà v Brazílii, kde vyučoval basso continuo a improvizaci, společně s kurzem o tradičních italských varhanách. V roce 2023 byl pozván na konference a varhanní recitály na Fordham University v New Yroku a Fu Jen Catholic University v Nové Tchaj-peji.
V rámci své rozsáhlé koncertní činnosti účinkoval Salvatore Pronestì na varhanních recitálech ve významných evropských i světových místech. Vystoupil mimo jiné v kostelech sv. Tomáše a Mikuláše v Lipsku, v Bachkirche v Arnstadtu nebo v kostele sv. Sulpicia a v Bazilice Saint-Denis v Paříži. V Atlantic City (New Jersey) a West Pointu (New York) účinkoval jako jediný evropský varhaník. Podniknul také osm uměleckých zájezdů na Ukrajinu. Pronestì je pravidelně zván do Německa, kde hraje jak v rámci recitálů, tak protestanských bohoslužeb. Od roku 2020 zastává funkci kurátora mezinárodních vztahů v rámci uměleckého vedení prestižního Mezinárodního varhanního festivalu v Pantheonu v Římě.
Martin Flašar studoval housle na Konzervatoři Brno ve třídě Jana Řezníčka a poté muzikologii na Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Souběžně absolvoval kurz hudební kompozice na JAMU u Jaroslava Šťastného (alias Petera Grahama). Doktorské studium na Ústavu hudební vědy zakončil v roce 2010. V současnosti působí tamtéž jako odborný asistent. Studium houslové hry si průběžně rozšiřoval na letních kurzech sólové a komorní hry u Rudolfa Šťastného, Bohumila Kotmela, Václava Hudečka a Antonína Moravce. Od roku 2000 se věnuje interpretaci jazzu a soudobé hudby v Indigo Quartetu. Hru na barokní housle studoval krátce u Elen Machové a Jany Spáčilové, později na kurzech staré hudby u Catherine Mackintosh a Petera Zajíčka. Interpretaci staré hudby se věnoval nejprve v souborech Capella Academica a Hofmusici Český Krumlov, později ve spolupráci se soubory Musica Figuralis, Ensemble Damian, Czech Ensemble Baroque, Cantus et Cordis, Serpens Cantat a Musica Poetica.